Napsali o nás

Dostupnost léků je celospolečenské téma, které poutá zájem médií. Pravidelně se nám daří se dostávat do povědomí ať už organicky, nebo vlastním přičiněním. Najdete zde články a videa, které se o službě ověřování dostupnost léků zmiňují.

Léky na srdce či schizofrenii mívají masivní výpadky, náhrada za ně není. Někde chybí celý rok

Článek se zabývá problémem výpadků léků v České republice, přičemž upozorňuje na to, že se neomezují jen na medializované případy, jako byl nedostatek penicilinu. Analýza dat z eReceptů ukazuje, že léky na schizofrenii, akné a některé léky na srdce měly loni vysokou míru propadů receptů, a to bez jasného geografického vzorce. To naznačuje lokální charakter nedostatku – léky někde jsou, ale ne tam, kde je pacienti potřebují.

iRozhlas|27. 06. 2024

Aplikace eRecept má nově mapu lékáren. Poradí s dostupností vašich léků

Nová verze aplikace eRecept umožňuje pacientům vyhledat lékárny s dostupností méně běžných léků na předpis. Tato funkce zjednodušuje proces hledání léků a eliminuje potřebu obvolávání jednotlivých lékáren. Kromě aplikace existuje i web dostupnost-leku.cz, který nabízí podobnou funkcionalitu a umožňuje rezervaci léků v lékárnách.

Deník|04. 06. 2024

Do které lékárny nejezdit? Pacienti uvidí léky s omezenou dostupností v mapě

Od 1. června 2024 platí novela zákona o léčivech, která má pomoci pacientům s vyzvednutím léků s omezenou dostupností. Pacienti si budou moci v aplikaci eRecept ověřit, které lékárny v jejich okolí lék mají skladem. Informace se bude aktualizovat na základě hlášení lékáren SÚKLu. Lékaři budou mít k dispozici stejnou informaci ve svých systémech, aby zvážili předepsání dostupnější alternativy. Opatření se dotkne desítek až stovek léků, mezi prvními bude například Ventolin Inhaler. Novela také zavádí povinnost firem zajistit pacientům dodávky léku na jeden až dva měsíce po nahlášení výpadku.

Novinky.cz|02. 06. 2024

Konec obvolávání lékáren. Češi si budou moci zjistit dostupnost léku snadněji

Článek pojednává o nových online nástrojích, které usnadňují život Čechům v oblasti zdravotnictví. Prvním z nich je vyhledávač dostupnost-leku.cz, který umožňuje pacientům najít lékárny s dostupným lékem a případně si jej i zarezervovat. Druhým nástrojem je web a aplikace Preventivka od Loono.cz, která uživatelům připomíná důležité preventivní prohlídky a nabízí informace o prevenci různých onemocnění. Oba projekty vznikly z iniciativy českých vývojářů a zdravotníků, kteří chtějí pacientům usnadnit přístup k informacím a zdravotní péči.

Deník|26. 10. 2023

Vznikl nový vyhledávač dostupnost-leku.cz

V pražském vývojářském studiu Applifting vznikl nový vyhledávač dostupnost-leku.cz. Dvojice zakladatelů Tomáš Landovský a Roman Vuchtrl chce lidem pomoci, aby v době častých výpadků léků mířili do lékáren na jistotu a neodcházeli s prázdnou.

PharmaProfit|19. 10. 2023

ČT24: Ověření dostupnosti léků usnadní nový web

Reportáž ze čtvrtečního vydání Byznysu ČT24 o inovaci v ověřování dostupnosti léků. Zjistit skladové zásoby léků je většinou možné jen přímo na webu konkrétní lékárny. Dva vývojáři karlínského IT studia Applifting se proto rozhodli začít vytvářet centrální databázi, která sloučí data o skladových zásobách z více lékáren současně. Jak funguje web dostupnost-leku.cz v praxi se dozvíte v reportáži.

ČT24|15. 10. 2023